صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد

هر چی بخواهید.
این سایت را حمایت می کنم

فروشگاه آنلاین


هر چی بخواهید.
در این وب شما هر مطلبی رو از هر موضوعی میتونید ببینید.
نويسندگان
لینک دوستان

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان هر چیزی که بخواهید. و آدرس everysubjects.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

علت مرگ اسکندر مقدونی چه بود ؟ او در چه سالی بدرود زندگی گفت؟

او به سربازانش اجازه داد تا اگر می خواهند به وطن باز گردند : (( برگردید و بگویید که پادشاهمان را در میان دشمنان اجنبی ترک کردیم.)) پس از سخنرانی اسکندر، سربازانش جلوی قصر او به خاک افتادند و از او طلب بخشش کردند. اسکندر نیز آن ها را بخشید .  اسکندر که از این همه ابراز احساسات فریب خورده بود اندیشه ی  مطیع کردن عربستان دور افتاده را در ذهنش کشید. هیاتی برای اکتشاف سواحل دریای خزر فرستاد و به فکر تصرف اروپا تا جبل طارق افتاد. اما جسم او توانایی اش در اثر سرما و میخوارگی و روحش در اثر دسیسه و شورش سربازان ضعیف گشته بود. هنگامی که ارتش او در اکباتانا بود ، عزیز ترین دوست او ((هفایستیون)) مریض شد و درگذشت. ای دو دوست اغلب در یک چادر می خفتند و از یک جام می نوشیدند و در یک میدان جنگ دوشادوش هم می جنگیدند.اکنون که او احساس می کرد نیمی از او به دور افکنده شده است گرفتار شکنجه و درد بی پایان شد.ساعت ها روی جسد دوستش گریست و موهایش را به نشانه ی عزاداری کوتاه نمود. او دستور داد تا پزشکی ار که بالین مریض را برای تماشای مسابقات ترک کرده بود اعذام کنند. تشییع جنازه ی با شکوهی را که ده هزار تالنت(60 میلیون دلار) خرج برداشت برای او به راه انداخت و دستور داد که از رب النوع آمون مشورت کنند که  آیا اجازه می دهد که دوست او را هم چوان خدایانی عبادت کنند. در لشکر کشی بعدی دستور داد که قبیله ای را برای روح او قتل عام کنند. به بابل که باز گشت بیشتر در مصرف مشرووبات الکلی اسراف کرد. شبی که با افسرانش به عیاشی پرداخت پیشنهاد کرد که در شراب خواری مسابقه دهند. یکی از افسرانش 12 سیسه شراب خورد و یک تالنت جایزه برد و سه روز بعد مرد. بعد از آن اسکندر جام شرابی را که شش شیشه ضرفیت داشت نوشید و به علت شرمای ناگهانی هوا تب کرد و بستری شد. 10 روز بستری بود و در این مدت هنوز فرمانهای ارتش را خودش صادر می کرد. در روز یازدهم به سن 33 سالگی در گذشت (323 ق.م.) وقتی سردارانش  از او پرسیدند که امپراطوری خود را به چه کسی واکذار می کند در پاسخ گفت :(به نیرومند ترین فرد) 

اولین سکه متعلق به کیست؟

- نخستین ملتی که به ضرب سکه اقدام کرد لیدیها بودند و قدیمی ترین سکه هایی که دارای خط است از ایرانیان داریوش اول پادشاه هخامنشی می باشد.

تلفن در ایران در چه زمانی و توسط چه کسی دایر شد؟

- تاسیس تلفن در ایران هم زمان با تاسیس خط آهن تهران حضرت عبدالعظیم است. زیرا صاحب واگن اسبی تهران (ترن حضرت عبدالعظیم) باری نخستین بار از این وسیله برای ارتباط مرگز واگنها و ترن استفاده کرد. سپس بین منزل کامران میرزا (وزیر جنگ) و دارالحکومه ی شهر تهران(نخست وزیری ) و بعد از آن بین عمارت سلطنتی تهران تلفن دایر گردید. در سال 1281 خورشیدی امتیاز تلفن شهر تبریز به دست مرحوم دوست محمد خان معیرالممالک واگذار شد و در سال 1283 خورشیدی نیز امتیاز تلفن شهر تهران به ایت شخص واگذار شد. معیرالممالک با چند نفر دیگر شرکتی به نام شرکت سهامی کل تلفن ایران محدود و به تاسیس خطوط و شبکه تلفن طبق مهمول آن زمان در تهران و شهرهای مهم ایران پرداخت. این تلفنها با مغناطیس کار می کرد. در سال 1315 خورشیدی سرمایه شرکت تلفن به 2 میلیون ريال رسید و تلفن های نیمه خودکار تهران به خودکار تبدیل شد.  

نخستین کشورهای استعمارگر جهان کدام اند؟

- پرتغالی ها نخستین امپراطوری قدرتمند استعماری را بنا نهادند. سپس نوبت به اسپانیایی ها رسید که با انضمام پرتغال به خاک خود، یکه تاز میدان شدند. ولی طولی نکشید که رقیبی تازه نفس یعنی هلند گوی سرقت را ربود. آنچه در تمام این ادوار قابل ذکر است غارت منابع و ثروتهای جوامع تحت سلطه می باشد. عاقبت نوبت به انگلستان رسید که با اقتدار تمام همه ی رقبا را از راه به در  ساخت و بزرگ ترین امپراطوری استعماری را بنا نهاد. 

رم باستان از نظر جمعیت چه وضعی داشت؟

- در سال 202 ق.م رم به برکت مالیات و غنایم و غرامات و جمعیت روزافزون ، یکی از شهرهای عمده ی منطقه ی مدیترانه به شمار می رفت. آمار سال 234 ق.م از وجود 270713 شارمند، یعنی مرد بالغ آزاده در رم حکایت داشت. در طی جنگ بزرگ، این رقم افزایش نمایانی گرفت ، اما در سال 189 به 25831 و در سال 147 ق.م به 322000 نفر افزایش یافت. می توان حساب کرد که کشور- شهر رم در سال 189 جمعیتی نزدیک به 1100000 تن داشت که از آن میان شاید 275000 نفر در دیوارهای شهر می زیسته اند. ساکنان ایتالیای واقع در جنوب روبیکون، بالغ بر 5000000 نفر بوده است. سیل مهاجران و جذب ملت های شکست خورده و ورود مردمان و رهانیدن و حقوق بخشیدن به بندگان از همان زمان تغییراتی در ترکیب مردم رم پدید آورد که تا زمان نرون ، روم را به نیویورک عصر عتیق مبدل کرد.شهری که نیمی از ساکناش بومی و نیمی دیگر بیگانه از هر قماش بودند. 

[ یک شنبه 8 مرداد 1391برچسب:مطالب تاریخی,رم باستان,جمعیت رم باستان,وضعیت رم باستان از نظر جمعیت, ] [ 17:21 ] [ علیرضا فیاضی ]

اولین و دومین بمب اتم در کجا فرود آمدند و تلفات آنها چقدر بود؟

در اواخر جنگ جهانی دوم ، در تاریخ ششم اوت سال 1945 میلادی ، بمب اتم از طرف نیروهای امریکایی در شهر هیروشیمای ژاپن انداخته شد و آن شهر را ویران ساخت. 343969 نفر بود که 28150 نفر آن کشته شد و 38425 نفر زخمی و 13083 نفر ناپدید شدند. در آمار منتشره در اخر جنگ این آمار به 18000 نفر رسید.

در تاریخ 9 اوت سال 1945 میلادی یعنی 3 روز بعد از اولین بمب اتم بار دیگر بمب اتمی از طرف امریکا بر روی شهر ناکازاکی ژاپن فرود آمد. این شهر دارای 252630 نفر جمعیت بود که از این تعداد 73784 نفر آن درجا کشته شدند.

 مالکیت چگونه شکل گرفت؟

در دنیای کهن اغلب چنین اتفاق می افتاد که فرد متهوری از میان خانواده بیرون می آمد و به حادثه جویی خارج از حدود خویشاوندان و نزدیکان خود می پرداخت و با کار پر زحمت می توانست،در قطعه ای از جنگل یا بیشه یا باتلاقی بر مقداری زمین دست یابد و هیچ حاضر نمی شد کسی آن را از چنگش خارج سازد چون که آن ملک را خاص خود می دانست و در آخر، اجتماع این حق را برای او می شناخت ، به این ترتیب نخستین مالکیت فردی پیدا شد. 

[ چهار شنبه 21 تير 1391برچسب:مالکیت,چگونگی تشکیل مالکیت,مالکیت فردی,آغاز مالکیت, ] [ 12:53 ] [ علیرضا فیاضی ]

خونین ترین جنگ تاریخ کدام است؟

خونین ترین جنگ تاریخ ، جنگ دوم جهانی (1945-1939 میلادی) است که در جریان آن نزدیک به 55 میلیون نفر نظامی و غیر نظامی کشته شده اند . در این جنگ تعداد تلفات شوروی به 25 میلیون نفر رسید. کشوری که بیش از همه متحمل خسارات انسانی شد لهستان بود که بیش از 6 میلیون نفر ، یعنی 22% جمعیت خود را از دست داد.

[ چهار شنبه 14 تير 1391برچسب:جنگ,خونین ترین جنگ,جنگ جهانی دوم,خونین ترین جنگ تاریخ, ] [ 11:57 ] [ علیرضا فیاضی ]

اهرام ثلاثه کدام اند؟

در سرزمین مصر بر دشت عظیم و سنگلاخی جیزه،سه بنا است که از شگفت انگیز ترین بناهای دنیا به شمار می آید.به همین جهت آنها را جزو عجایب هفت گانه می شمارند.اینها سه هرم هستند.در مصر اهرام بسیار است اما این اهرام از بزرگترین و مشهور ترین آنها هستند.واقعا اجاب آور است که این اهرام مصر بیش از 4000 سال را پشت سر گذاشته اند.در طی این 4000 سال شهرهای بزرگ بسیاری ساخته و بعد ویران شدند و حال آنکه این اهرام همچنان برپا ایستادخ اند. گاهی این سه هرم بزرگ را کوه های مصنوعی می خواندند.ارتفاع بلندترین هرم به اندازه ی ارتفاع یک ساختمان 40 طبقه است!قاعده آن از یک محله عادی شهر یزرگ تر است. اهرام،مقبره ی فرمانروایان مصر بوده است.مصریان به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشتند.هر فرمانروایی دستور می داد تا خزاین او را به همراه جسدش دفن کنند تا روح او در جهان عقبی از آنها استفاده کند.اهرام را به این جهت این چنین ساخته اند که هزاران سال دوام بیاورند و جهانیان بداند فرمانروایان مصر تا چه حد عظمت و جلال داشته اند. گذشته از این ها می خواستند مومیایی فرمانروا و خزاین او از دستبرد مصون بماند.اتاقهای این اهرام بسیار کوچکند و قسمت اعظم این اهرام از سنگ ساخته شده است.در بنای هر هرم میلیون ها تخته سنگ به کار رفته است.بیشتر تخته سنگها هر یک بیش از یک تن وزن داشته اند.این بناهای بزرگ را هزاران سال پیش از ساخت ماشین های بزرگ ساخته اند. شگفت این است که آن همه بناهای بزرگ را از مکان های بسیار دور به آنجا حمل می کرده اند.سالیان دراز هزاران برده با مشقت تمام کار کردند و این اهرام را ساخته اند.این است که تخته سنگ ها خوب بر هم جفت و جذب شده اند و محاسبه هایی که برای این اهرام کرده اند بسیار دقیق بوده است.چهار طرف بزرگترین هرم بدون ذره ای اختلاف با یکدیگر برابرند.واقع امر این است که هرم خوفو که بزرگترین اهرام مصر است چندان بنای شگفتی است که آنرا از عجایب هفت گانه جهان بر شمرده اند. وسعت قاعده ی این هرم حدود 5 هکتار است و ارتفاع آن از سطح زمین بیش از 130 متر است. چنین تخمین زده اند که در این هرم 230000 قطعه سنگ به کار رفته اند که هر یک به طور متوسط بیش از 500 کیلوگرم وزن دارند.

[ دو شنبه 12 تير 1391برچسب:اهرام ثلاثه,اهرام مصر,اهرام,عجایب هفت گانه جهان, ] [ 11:47 ] [ علیرضا فیاضی ]

علل جنگهای صلیبی چه بود؟

جنگهای صلیبی که میان جهان اسلام و مسیحیت رخ داد از 1095 تا 1291 میلادی به طول انجامید ،علل و انگیزه های زیادی داشت که از میان آن می توان به علل مهمتر زیر اشاره کرد :

اولین علت مستقیم جنگ های صلیبی پیشتازی ترکان سلجوقی بود .

دومین علت مستقیم جنگ های صلیبی تضعیف خطرناک امپراطوری بیزانس بود. امپراطوری مزبور به مدت 7 قرن میان بزرگراهها قاره ی آسیا و اروپا قرار داشت و مانع تهاجم لشکریان آسیایی و خیل جماعات چادرنشین و استپها به اروپا بود.اکنون این امپراطوری به قدری ضعیف شده بود که نمی توانست موفق به انجام این امر خطیر تاریخی باشد.

سومین علت مستقیم جنگهای صلیبی حس جاه طلبی شهر های ایتالیایی مانند پیزا،جنوا، ونیز و آمالفی بود که می خواستند دامنه  یتجاری روز افزون خود را بسط دهند.

 

[ شنبه 10 تير 1391برچسب:جنگ صلیبی,دلیل جنگ صلیبی, ] [ 13:51 ] [ علیرضا فیاضی ]
<< مطالب جدیدتر ........ مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

در وبلاگ من می تونید از هر موضوعی مطلبی ببینید.لطفا نظردادن را فراموش نکنید.
موضوعات وب
امکانات وب